Εκπαιδευτικές δράσεις

Geoffrey Rockwell: Hands-on webinar στη χρήση των εργαλείων ανάλυσης κειμένου Voyant Tools

Την Πέμπτη, 7 Μαΐου 2020 και ώρα 17.00 - 19.00 πραγματοποιήθηκε hands-on webinar στην ανάλυση κειμένου με τα εργαλεία Voyant Tools.

Το σεμινάριο έγινε από τον Geoffrey Rockwell, ο οποίος είναι ο συνδημιουργός των Voyant tools, μαζί με τον Stéfan Sinclair.

Ο Geoffrey Rockwell είναι Καθηγητής Φιλοσοφίας και Πληροφορικής στις Ανθρωπιστικές Επιστήμες (Humanities Computing), στο Πανεπιστήμιο Αλμπέρτα του Καναδά.

Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα εστιάζουν στην ανάλυση κειμένου και την οπτικοποίηση, αλλά και σε ευρύτερα θέματα των Ψηφιακών Ανθρωπιστικών Επιστημ΄ών και πρόσφατα έχει δημοσιεύσει το βιβλίο Hermeneutica: Computer-Assisted Interpretation in the Humanities (MIT Press, 2016).

Έχει δημιουργήσει μαζί με τον Stéfan Sinclair τα Voyant tools, μια σουίτα εργαλείων ανάλυσης κειμένου, και είναι επικεφαλής του έργου TAPoR που παρουσιάζει την ανάλυση κειμένου και τα εργαλεία της και προάγει τη συνεργατικότητα στη δημιουργία, τη χρήση, την αναβάθμιση και την αξιολόγησή τους .

Είναι διευθυντής του Kule Institute for Advanced Study και αρθρογραφεί, μεταξύ άλλων, στο ιστολόγιο theoreti.ca.

Δείτε περισσότερα για τον Geoffrey Rockwell εδώ και στην προσωπική του ιστοσελίδα.