24/05/2021: Σεμινάριο με θέμα «Ψηφιακές Ανθρωπιστικές Επιστήμες & Ψηφιακά Εργαλεία Γλωσσικής Επεξεργασίας: η περίπτωση των Voyant Tools» στο πλαίσιο προπτυχιακού μαθήματος, εισηγητές Κων/νος Μπίκος (καθηγητής), Νικόλαος Μουράτογλου (υποψήφιος διδάκτορας)

Στις 24/05/2021, στο πλαίσιο της ενότητας εργασιών ΑΠΘ 10.2. Διοργάνωση εκπαιδευτικών δράσεων, το ερευνητικό πρόγραμμα Απολλωνίς ΑΠΘ διοργάνωσε εκπαιδευτικό σεμινάριο με τίτλο «Ψηφιακές Ανθρωπιστικές Επιστήμες & Ψηφιακά Εργαλεία Γλωσσικής Επεξεργασίας: η περίπτωση των Voyant Tools».

Το σεμινάριο πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του μαθήματος «Οι ΤΠΕ ως γνωστικό εργαλείο στο σχολείο», της ειδίκευσης «Παιδαγωγική του Σχολείου», του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών «Παιδαγωγική Επιστήμη: Ειδική Αγωγή, Παιδαγωγική του Σχολείου, Συνεχιζόμενη Εκπαίδευση».

Στο σεμινάριο συμμετείχαν μεταπτυχιακοί φοιτητές και φοιτήτριες, πτυχιούχοι Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικής, Ξένων Φιλολογιών, Ελληνικής Φιλολογίας και Παιδαγωγικών Τμημάτων, καθώς και επιλεγμένοι εκπαιδευτικοί μετά από πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος.