03/06/2020: Webinar Απολλωνίς «Εισαγωγή στους γλωσσικούς πόρους, στην ψηφιοποίηση και στη διαχείριση σωμάτων κειμένων», εισηγητής, Ηλίας Σπυριδωνίδης (μεταδιδακτορικός ερευνητής)

Στις 3/06/2020 στο πλαίσιο της ενότητας εργασιών ΑΠΘ.10.2 Διοργάνωση εκπαιδευτικών δράσεων και ΑΠΘ.10.3. Διάχυση πληροφορίας σε σχέση με την επιστημονική κοινότητα του προγράμματος Απολλωνίς, το ΑΠΘ διοργάνωσε διαδικτυακό σεμινάριο με εισηγητή τον κ. Ηλία Σπυριδωνίδη και θέμα «Εισαγωγή στους γλωσσικούς πόρους, στην ψηφιοποίηση και στη διαχείριση σωμάτων κειμένων».

Το 2ωρο διαδικτυακό σεμινάριο ήταν εισαγωγικού χαρακτήρα και απευθυνόταν σε προπτυχιακούς φοιτητές του Τμήματος Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας.

Στο τέλος του σεμιναρίου πραγματοποιήθηκε συζήτηση με τους συμμετέχοντες φοιτητές και φοιτήτριες, σχετικά με τη χρήση των ψηφιακών πόρων και εργαλείων της υποδομής, με έμφαση στη μετάφραση.