Ανακοινώσεις σε συνέδρια

10-15/07/2021: 26th IPSA World Congress of Political Science organized by the International Political Science Association (IPSA)

Ο κύριος Σιώμος πήρε μέρος στο 26ο Παγκόσμιο Συνέδριο Πολιτικής Επιστήμης που διοργανώθηκε από την IPSA στις 10-15/07/2021.

Ο κύριος Σιώμος συμμετείχε με την ανακοίνωση με τίτλο «Post-populism politics», όπου με τη βοήθεια του ΗΣΚ για τον λαϊκισμό (Populismus) το οποίο δημιουργήθηκε στο πλαίσιο του προγράμματος Απολλωνίς και είναι αναρτημένο στο Αποθετήριο ΑΠΘ της υποδομής clarin, συγκρίνει την παρουσία και τη νοηματοδότηση του όρου Λαϊκισμός στον ακαδημαϊκό και δημοσιογραφικό λόγο για να αναδείξει την πολυσημία του.

Αναμένεται η έκδοση των πρακτικών.

3-4/10/2020 : 3o Πανελλήνιο Συνέδριο: Ανοικτοί Εκπαιδευτικοί Πόροι και Ηλεκτρονική Μάθηση, Φλώρινα (Online)

Ο κ. Μπίκος και ο κ. Μουράτογλου πήραν μέρος στο 3o Πανελλήνιο Συνέδριο «Ανοικτοί Εκπαιδευτικοί Πόροι και Ηλεκτρονική Μάθηση, Φλώρινα» (Online), που διοργάνωσε η Ελληνική Επιστημονική Ένωση Τεχνολογιών Πληροφορίας & Επικοινωνιών στην Εκπαίδευση (ΕΤΠΕ), με την ανακοίνωση «Βλέποντας μέσα και πίσω από τα πρακτικά των συνεδρίων της ΕΤΠΕ: μία υπολογιστική γλωσσική προσέγγιση», όπου παρουσίασαν τα αποτελέσματά έρευνάς στους σε σώμα κειμένων από τα Πρακτικά Συνεδρίων της Ελληνικής Επιστημονικής Ένωσης Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών στην Εκπαίδευση (ΕΤΠΕ), το οποίο επεξεργάστηκαν με εργαλεία ανάλυσης κειμένου.

Το συγκεκριμένο σώμα κειμένων αποτελεί πόρο που δημιουργήθηκε στο πλαίσιο του προγράμματος Απολλωνίς και βρίσκεται στο Αποθετήριο του ΑΠΘ.

25/01/2019: Computer Assisted Literary Translation (CALT) Workshop 1

Η κ. Δημητρούλια συμμετείχε κατόπιν πρόσκλησης στο εργαστήριο CALT (Computer-Assisted Literary Translation) που διοργάνωσε το Πανεπιστήμιο του Swansea, με την εισήγηση «Textual Analysis» , όπου παρουσίασε συγκεκριμένες χρήσεις εργαλείων ανάλυσης κειμένου.

Μάρτιος – Σεπτέμβριος 2018: Εκπαιδευτικά σεμινάρια στη γλωσσική τεχνολογία , ΕΚΚΕ

Από τη συνεργασία με τους πολιτικούς επιστήμονες στο πλαίσιο του προγράμματος για τη συγκρότηση του ΗΣΚ πολιτικού λόγου (populismus) προέκυψε πρόσκληση της Ξ. Δημητρούλια για εκπαίδευση στη γλωσσική τεχνολογία στο Εθνικό Κέντρο Κοινωνικών Ερευνών, στο πλαίσιο του έργου REDI.

16/02/2018: Ημερίδα «Ψηφιακές Ανθρωπιστικές Επιστήμες στην Ελλάδα: προβληματισμοί και προκλήσεις».

Η κ. Δημητρούλια συμμετείχε στην Ημερίδα «Ψηφιακές Ανθρωπιστικές Επιστήμες στην Ελλάδα: προβληματισμοί και προκλήσεις» με ανακοίνωση με τίτλο: «Ηλεκτρονικά υποστηριζόμενη ανάλυση κειμένου: νέες ερμηνευτικές προοπτικές».

Η ημερίδα διοργανώθηκε από την Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών στην Αθήνα.